Emlak-Mortgage

Mortgage’a Başvurma Yöntemleri

Ev hayali kuranlar Mortgage’a başvurma yöntemleri ile hayallerine bir adım daha yaklaşmak mümkün. İlk olarak Mortgage hakkında detaylı bilgi edinilmeli ve başvuru gerçekleştirilmelidir. Mortgage kredisi avantajları bakımında dikkat çeken bir kredi türüdür. Uzun süreler kirada oturarak kira gideri karşılamak yerine bankaya taksitler halinde ödemeler yaparak ev sahibi olmak mümkün olur.

Bunun dışında ödemeler yani taksitlendirmelerdeki seçeneklerde tatmin edicidir. Uygun faiz oranlarının yanı sıra; kredi de yapılandırmada mevcuttur. Taksit ödemelerinde zorlanan ve sıkıntıya düşenler çalıştıkları bankalara başvurarak kredilerini yapılandırabilirler. Böylece taksit aksamalarından doğacak sorunların önüne geçilmiş olur.

Mortgage kredisi, uzun ve uygun vade seçenekleri sunar. Bu da kişilerin taksitlerini rahatlıkla ödemeleri bakımından önemlidir. Bununla beraber; başvuru yapıldığında kişinin gelir durumuna göre kişiye özel bir ödeme planı hazırlanması da oldukça önemli bir avantajdır. Ev hayali olanlar Mortgage kredisi ile istediği eve sahip olma şansı elde eder. Mortgage kredisi şartlarına uyan ve belgelerini tamamlayan herkes kısa ve basit başvuru adımlarını atarak kredilerini alabilirler.

Mortgage’a Başvuru
Mortgage’a Başvuru

Mortgage Ne Demek?

Bankaların başta konut olmak üzere bir mal satın almak isteyen kişilere sunulmuş bir kredi türüdür. Türkiye’de yalnızca konut için tercih edilir. Mortgage ile uygun ödeme koşulları ve faizlerle ev sahibi olunabilir.

Mortgage Başvurusu Öncesi

 • Mortgage başvuru öncesinde kişilerin belli adımlar atması gerekir.
 • İlk olarak ne kadarlık konut kredisi çekileceği belirlenmelidir.
 • Alınmak istenen eve karar verilmeli daha sonra konut kredisi miktarı öğrenilmelidir.
 • Gelir seviyesi göz önüne alınarak çekilecek kredi tutarı belirlenmelidir.
 • Kredinin geri ödemeleri düşünülmeli ve bütçeye uygun rakamlarda kredi tutarı belirlenmelidir.
 • Kredi notu düşük olanlar ise kredi notunun yükselmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Tüm bunlar Mortgage başvurusu öncesi kişilerin göz ardı etmemesi gereken hususlardır.

Mortgage Başvurusu için Gerekli Evraklar

Bilindiği gibi her kredi başvurusunda olduğu gibi Mortgage başvurusunda da istenen evraklar hazırlanmalıdır.

 • Kimlik belgesi
 • Gelir durumunu gösterir belge
 • Adresi gösterir ikametgah belgesi ( son üç aya ait elektrik, doğalgaz, su ya da ADSL faturası)
 • Satın alınacak konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu
 • Eğer başvuru sahibi bir iş yerinde ücretli olarak çalışıyorsa bir aydan eski olmamak kaydıyla haciz ya da kesinti olup olmadığına dair bilgi ve iş yeri sicil numarasını gösterir belge gerekir. Bununla beraber; iki aydan eski olmamak şartıyla kadro belgesi
 • Başvuru sahibi serbest meslek sahibi ya da şirket ortağı ise güncel vergi levhası, yıllık gelir vergisi beyannamesi ya da güncel işletme hesap özeti
 • Emekli başvuru sahipleri için SSK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısı ya da emekli olunması durumunda emekli tanıtım kartı. Emekli olan kişi eğer çalışıyorsa yukarıda belirtilen belgelere ek olarak; iş yerinden alınan gelir yazısı ya da bordro ile işveren tarafından SSK Destek priminin ödenmiş olduğunu gösteren belge.
 • Başvuru sahipleri mensup oldukları meslek grubuna göre başvuru için gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru için teslim ederler.

Mortgage Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mortgage başvuru için bizzat kuruma gidilerek başvuru yapılabilir. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra memura teslim edilir. Memur gerekli bilgiyi başvuru sahibinden alarak başvuru sürecini başlatır. İnternetin hayatın her alanında pek çok faydası var. Mortgage başvurularında da online başvuru yöntemi kullanılabiliyor.

İsteyenler basit birkaç adımla başvurularını yapabilirler;

 • Resmi web sitesine girilerek krediler bölümüne girilir.
 • Bu alandan Mortgage seçilir. Ekrana gelen başvuru formu doldurulur.
 • Form sisteme yollanır ve başvuru tamamlanır.

Konuyla ilgili olarak başvuru yapılacak kurumun çağrı merkezleri aranarak detaylı bililer alınabilir. Aynı zamanda mobil ile de başvuru yapılması mümkündür. Tercih edilen bankanın mobil uygulaması kullanılarak başvuru adımları atılabilir. Mobil uygulamalar ile 7/24 zaman kısıtlaması olmadan başvuru yapılması mümkün.

Mortgage Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İstenir?

Kişisel bilgiler; Ad, soyad, TC Kimlik Numarası, TC Bireysel Vergi Numarası, Adres ve telefon(Ev, iş ve cep),Kiracı ve Ev sahibi olma durumu, Meslek unvanı, Öğrenim durumu, Askerlik durumu, Medeni durum bilgileri yer alır. Mali bilgiler de doldurulması gereken alanlardır.

Mortgage
Mortgage

Mortgage Kredisi Hesaplaması

 • Mortgage kredisi hesaplaması yapılırken ilk olarak peşinat göz önüne alınmalıdır. Nakit ya da bankanın karşılamadığı kadar peşinat ödenmek durumundadır. Peşinat dışında yüksek tutarda tapu harcı da ödenecektir.
 • Mortgage kredisi uzun vadeli bir kredi türüdür. Dolayısıyla, geri ödemeleri dikkate alınmalıdır. Aylık taksitlerin aksatılmadan ödenmesi gerekir. Bunun için taksitlerin rahat ödeneceği şekilde vade belirlenmesi doğru olacaktır. Elbette bu noktada bir husus gözden kaçmamalıdır. Uzun vadeler sonucunda toplam geri ödemeler daha fazla olacaktır. Bu hususa da gereken dikkat gösterilmelidir.
 • Mortgage kredisi için çalışılmak istenen banka ya da kurumla görüşülüp bu konuda detaylı bilgiler alınabilir. Böylece sorunsuz bir ödeme planı oluşturulabilir. Ödeme planı oluşturulurken faiz oranları da hesaplanmalıdır. Kısaca; Mortgage kredisi çekmek isteyen birey; kredi başvurusu öncesinde oturup iyi bir hesap yapmalıdır. Böylece, uygun bir ödeme planı ile krediyi almak mümkün olur.

Mortgage Başvurusu Hangi Kriterlere Göre Değerlendirilir?

 • Başvuru sonrası değerlendirme süreci başlar. Her kredi talebinde olduğu gibi Mortgage başvurularında da bazı kriterler kredinin onaylanma sürecini etkiler.
 • Değerlendirme sürecinde başvuruda talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Eksik belgeler değerlendirme sürecini olumsuz etkiler.
 • Başvuru sahibinin gelirinin krediyi karşılayabilecek düzeyde olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin kredi notu incelenir. Başvuru sahibinin kredi notunun ideal bir seviyede olması gerekir.

Eğer bu kriterler söz konusuysa yapılan başvuru, olumlu bir şekilde sonuçlanır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir