Sigorta - BES ve Hayat

Özel Sağlık Sigortası

Kişinin, kendi tercihi ile özel sigorta kuruluşlarından yaptırabileceği, poliçe düzenlemesi kapsamında tedavi hizmetinden ücretsiz yararlanabileceği sigorta çeşidi, özel sağlık sigortası olarak adlandırılır. Her hangi bir kaza veya hastalık anında tedavi koşullarından ücretsiz şekilde yararlanabilmek için özel sigortaya ilişkin poliçe tutar taksitlerinin önceden, düzenli şekilde karşılanmış olması gerekir. Özel Sağlık sigortası yaptırılırken, hangi durumlar kapsamında ayakta veya yatarak tedavi alınabileceği hakkında bilgiler poliçe üzerinde düzenlenir. Sadece poliçe ve sözleşme üzerinde yer aslan genel ve özel tedavi hizmetlerinden yararlanma halinde, tedavi ücreti sigorta şirketince karşılanır.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsıyor?

Özel sağlık sigortasının kapsadığı işlemler şöyledir:

 • Röntgen çekimi,
 • Tahlil yaptırma,
 • Her tip hastalık için doktor muayenesi,
 • Ayakta ve yatarak tedavi,
 • İlaç alma işlemi,

Bu işlemlerin tümü özel sağlık sigortası kapsamında yer alır. Bu kapsamda tüm rahatsızlıklar için ücretsiz tedavi şartlarından yararlanmak ve ameliyat işlemlerinde sigorta şirketinden ödeme gerçekleşmesini sağlamak için kapsamlı bir poliçeden yararlanmak gerekir. Bu detayların poliçe maddelerinde yer alması halinde ameliyat ve yatarak tedavi olma koşullarından ücretsiz yararlanılamaz. Özel sağlık sigortası poliçesi üzerine eklenen röntgen çekimi, yatarak tedavi, ameliyat, fizik tedavi işlemlerinden ücretsiz yararlanma kapsamında, özel sigortaya ait ek teminat taksitleri önceden ödenir.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?
Sağlık Sigortası Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Özel sağlık sigortası yaptırmak için tercih edilen her hangi bir özel sigorta şirketine başvuru gerçekleştirilmeli ve poliçe düzenletilmelidir. İşlem için kişi özel sigorta firmasına başvuru sağlayıp, özel sigorta başvuru talep formu ve sözleşmesini kimlik bilgileri ile doldurarak, imzalamalıdır. İşlem ardından şirket ile ortak paydada buluşulan bir poliçe hazırlanır.

Bu poliçe üzerine kişinin yararlanmak istediği sağlık hizmetlerine ilişkin detaylar eklenir. Poliçenin kişi ve sigorta şirketince imzalanması ardından, belirli aylık ödeme taksitlerini kabul etme kapsamında sağlık sigortası başlatılır. Başvurular için TC kimlik kart ve maaş bordrosu ile özel sigorta şirketlerine ulaşım sağlanmalıdır.

Yaş Sınırı Nedir?

Özel sağlık sigortasının yaş sınırı, 65 yaş olarak ifade edilir. 0 ve 65 yaş arası dönemde özel sigorta şirketlerinden özel sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. 65 yaşın aşılması halinde özel sağlık sigortası yaptırılamaz. Ebeveynler yeni doğal bebekleri için tercih ettikleri poliçe kapsamında özel sağlık sigortası yaptırma hakkına sahiplerdir.

Özel Sağlık Sigortası Faydaları Neler?

Özel sağlık sigortasının sunduğu faydalar şöyledir:

 • Doktor veya hastane seçme şansı sunar. Buna ilişkin tercihler özel sağlık sigortası sözleşmesi üzerinde belirtilir.
 • Kapsamlı bir poliçe ile fiyatları oldukça yüksek olan ameliyat masraflarını peşin ödeme gibi bir problemden korunma sağlanır.
 • Satın alınana poliçe kapsamına bağlı olarak yurt içi ve yurt dışlı sağlık hizmetlerinden aynı anda ücretsiz yararlanma hakkı elde edilir.

Temel sigorta kapsamı dışında yararlanılmak istenilen tedavi tipleri kişi tarafından belirlenir.

Özel Sağlık Sigortası Doğumu Karşılar Mı?

Özel sağlık sigortası poliçesi düzenlenirken, sigortanın doğumu karşılaması hakkında bir madde poliçeye eklenmiş ise sigorta şirkete doğum masraflarını karşılar. Bu ek hizmetten yararlanmak için poliçe düzenlemesi ardından her ay belirli taksitler ile ek teminatlar ödenir.

Ödemelerin aksatılmaması halinde tercih edilen hastanede sezaryen veya normal doğum yapılması halinde hiç bir ücret ödenmez. Sigorta şirketi hasta adına tüm masrafları ve yatarak tedavi işlemlerini karşılar. Bu tip bir poliçe kapsamında sadece doğum masrafları değil rutin doktor kontrolleri, testler, tetkikler ve ultrason hizmetleri masraflarının tümü özel sigorta kapsamında karşılanır.

Özel Sigorta Diş Tedavisini Karşılar Mı?

Özel sigortanın poliçesi üzerinde diş tedavilerinden sigorta kapsamında yararlanılmak istendiği belirtilmiş ise sigorta diş tedavi ücretlerini karşılar. Bu imkan için sigorta şirketince talep edilen teminat ödemesinin önceden ödenmiş olması şartı aranır. Kişi sigorta ödemelerini aksatmadığı halde, sözleşmede belirtilen diş hastanesinde her daim ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir. Bu kapsama sahip poliçesi üzerinden, diş muayenesi, kanal tedavisi, protez uygulama, dolgu, diş çekimi, diş beyazlatma, takma diş yaptırma gibi işlemlerin tümü için özel sigorta şirketince ödeme yapılır.

Paketleri Nelerdir?

Özel sağlık sigortalarının paketleri şu şekilde sıralanır:

 • Doğum ve sezaryen paketi,
 • Diş tedavi paketi,
 • Diyetisyen destek paketi,
 • Psikolojik danışmanlık paketleri,
 • Check-up paketleri,

Bu gibi paketlerden farklı teminat ödemesi tutarları üzerinden özel sağlık sigortaları kapsamında yararlanmak mümkündür. Tercih edilmesi halinde tüm paketler tek bir poliçe üzerine ekletilerek, kapsamlı bir özel sağlık sigortasından yararlanma imkanı edinilir. Kişi bütçesine uygun tercihler ile tercih ettiği paketler üzerinden özel sigorta yaptırma imkanı bulur.

Paketlere ek olarak cerrahi müdahaleler hakkında detayların poliçede bulunması halinde, burun ameliyatı işleminden özel sigorta kapsamında yararlanılır. Bu gibi bir avantajın oluşması ise her hangi bir kaza sonunda burnun darbe alması sebebi ile kırılmış olması gerekir.

Diğer yandan solunum işlemini olumsuz yönde etkileyen burunda et bulunması problemi için özel sigorta kapsamında cerrahi destek alma imkanı bulunur. Özel sigorta üzerinden yararlanılan paketler ve içerikleri hakkında tedavi desteği ise özel sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde alınır.

Sağlık Sigortası
Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortasında Kampanya Yapılır Mı?

Özel sigorta şirketleri, müşterilerine avantajlı fiyat seçeneklerini sunmak için belirli dönemlerde kampanya uygulama yoluna giderler. Birden fazla özel sigorta firması, 30 yaş ve 40 yaş üzeri müşterileri için % 30 indirim avantajları üzerinden poliçe düzenler. Yaş kriterinin 65 ve üzeri olması halinde ise yararlanmak mümkün değildir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir