Sigorta - BES ve Hayat

Özel Sağlık Sigortasının Sağladığı Avantajlar

İstihdam çemberinin içinde yer alan pek çok kişi, özel sağlık sigortasının sağladığı avantajlar hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Özel sağlık sigortası, kişilerin hastalık ya da kaza gibi bir durumla karşı karşıya kaldıkları zaman, ücretsiz veya indirimli sağlık hizmetlerinden faydalanma olanaklarını arttıran bir sistem olarak tanımlanabilmektedir.

Özel sağlık sigortası, sigortalı bir işte çalışanlar için tamamlayıcı sağlık hizmeti olarak planlanmış bir sigorta çeşidi olsa da günümüzde sigorta primlerini ödemek koşuluyla istihdamın dışında kalan kişiler de özel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir. Özel sağlık sigortası, kişilere işverenleri tarafından yaptırılabileceği gibi kişi sigorta primlerini kendi geliri üzerinden karşılamak kaydıyla kendi özel sağlık sigortasını kendisi de yaptırabilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası
Özel Sağlık Sigortası

Çalışmayan Kişilere Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, sigortalı çalışanların sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı bir şekilde faydalanabilmeleri için ortaya çıkmış olsa da bazı sigorta şirketleri, çalışmayan kişiler için de özel sağlık sigortası hizmeti sunabilmektedir. Çalışmadığı halde özel sağlık sigortası yaptıran kişiler, sigorta primlerini ödemeye devam ettikleri sürece, özel sağlık sigortası yaptırdıkları sigorta şirketinin anlaşmasının bulunduğu özel hastanelerden ücretsiz ya da indirimli fiyatlarla hizmet alabilmektedir. İstihdamın dışında kalan, fakat özel hastanelerden faydalanmak isteyen kişilerin, hangi hastanelerden ne gibi hizmetleri alabilecekleri konusunda, sigorta şirketleriyle birebir iletişim içine girmeleri tavsiye edilmektedir.

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı

Özel sağlık sigortasının hangi sağlık hizmetlerini kapsayacağı, sigorta şirketinden sigorta şirketine önemli değişiklikler gösterebilmektedir. Bunun yanında bir sigorta şirketinin birden fazla özel sağlık sigortası çeşidinin bulunması da sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Kişilere, özel sağlık sigortası yaptıracakları sigorta şirketini ve dahil olacakları özel sağlık sigortası planını seçerken, son derece dikkatli olmaları önerilmektedir.

Kişilerin, özel sağlık sigortaları kapsamında hizmet alabilecekleri özel hastaneleri, hangi sağlık hizmetinden yılda kaç kez faydalanabileceklerini, özel sağlık sigortalarının hangi ameliyat türlerini kapsadığını iyi araştırmaları büyük bir önem taşımaktadır. iyi bir araştırma sonucunda yaptırılmamış özel sağlık sigortaları, herhangi bir kaza ya da hastalık durumuyla karşılaşılması halinde, kişilere kötü sürprizler hazırlayabilmektir.

Göz Muayenesini Karşılar Mı?

Kimi sigorta şirketleri, özel sağlık sigortası yapan müşterilerinin göz muayenelerini karşılayabilmektedir. Bununla birlikte, gözlük ve lens gibi medikal ihtiyaçların ücretsiz temini, hemen hemen tüm sigorta şirketlerinin kapsamı dışında yer almaktadır. Özel sağlık sigortaları, göz muayenelerin yanında, bazı göz ameliyatlarını da kapsamı dahiline alabilmektedir.

Ancak özel sağlık sigortası yaptıran kişilerin, göze dair sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamayacakları hangi özel sağlık sigortası çeşidinden yaptırdıklarına göre de değişebilmektedir. Özel sağlık sigortaları, göz ameliyatlarını, sadece sigorta poliçesinin başlangıç tarihinden önce ameliyat şerhi konulmuş bir göz hastalığı bulunmayan kişiler için karşılamaktadır. Sigorta poliçesinin başlangıç tarihinden önce, ameliyat edilmesi gerektiği bildirilen bir göz hastalığına sahip olanlar, göz ameliyatlarını özel sağlık sigortasından faydalanarak yaptıramazlar.

Sağlık Sigortası
Özel Sağlık Sigortasının Sağladığı Avantajlar

Diş Muayenesini Karşılar Mı?

Sigorta şirketlerinin bir kısmı, özel sağlık sigortası yaptıran müşterilerinin diş muayenelerini de ücretsiz karşılayabilmekte ya da müşterilerine indirimli fiyatlarla diş muayenesi olma imkanı sağlayabilmektedir. Bununla birlikte, çoğu sigorta şirketi, müşterilerinin dişe dair almaya ihtiyaç duydukları hizmetlerin tamamını karşılamamaktadır.

Bazı sigorta şirketleri, özel sağlık sigortasının yanında, diş hastalıkları için farklı bir paket daha satarken, bazı sigorta şirketleri diş hastalıklarını da özel sağlık sigortası dahilinde değerlendirebilmektedir. Ağız ve diş hastalıkları için de geçerli olabilen özel sağlık sigortalarının çoğu, diş taşı temizliği, röntgen çekimi, ilk muayene gibi işlemleri kapsar. Bununla birlikte, protez, cerrahi diş çekimi ya da kanal tedavisi gibi işlemleri de özel sağlık sigortası dahiline alan sigorta şirketleri, yok denebilecek kadar azdır.

Aile De Faydalanabilir Mi?

Kimi özel sağlık sigortalarından kişinin kendisi dışında herhangi bir kimse faydalanamazken, kimi özel sağlık sigortalarından, kişinin ailesinde bulunan bazı kişiler de faydalanabilmektedir.

Özel sağlık sigortaları birkaç çeşittir:

  • Özel sağlık sigortası yaptıran kişinin eşinin ve çocuklarının da faydalanabildiği özel sağlık sigortaları.
  • Özel sağlık sigortası yaptıran kişinin anne ve babasının da kapsam dahilinde bulunduğu özel sağlık sigortaları.
  • Özel sağlık sigortası yaptıran kişi evli olsa dahi, sigortasından eşinin ve çocuklarının yanında anne ve babasının da faydalanabildiği özel sağlık sigortaları.
  • Özel sağlık sigortasından, sigortayı yaptıran kişi dışında, kimsenin faydalanamadığı özel sağlık sigortaları.

Özel sağlık sigortasından, özel sağlık sigortası yaptıran kişinin yanında, ailesinde bulunan kişilerin de faydalanıp faydalanamayacağı, sigorta şirketine ve yaptırılan özel sağlık sigortasının kapsamına göre değişmektedir.

Yurt Dışında Da Geçerli Mi?

Kimi sigorta şirketlerinin yurt dışında da geçerli olan özel sağlık sigortası paketleri bulunmaktadır. Fakat özel sağlık sigortasının imkanlarından yurt dışında da faydalanmak isteyen kişilerin, sigortalarının yurt dışına çıktıklarında hangi hallerde geçerli olacağını iyi araştırmaları önerilmektedir. Çünkü yurt dışında da geçerliliği bulunan pek çok özel sağlık sigortasının, yurt içindeki kapsamıyla yurt dışındaki kapsamı önemli farklılıklar göstermektedir.

Kimler Özel Sağlık Sigortası Yaptıramaz?

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin, 18 yaşın üzerinde olmaları yeterlidir. Bununla birlikte sigorta şirketleri, bazı durumlarda özel sağlık sigortası yapamamakta ve bazı durumları özel sağlık sigortasının kapsamı dışında tutmaktadır.

Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Özel sağlık sigortası yaptıran kişi, 60 yaşın üzerinde olduğu takdirde, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerin tamamından hizmet alamamaktadır.
  • Pek çok sigorta şirketi, sigorta poliçesini imzalamadan önceki bir tarihte tanı almış kronik hastalıkları, özel sağlık sigortasının kapsamı dışında tutmaktadır.
  • Sigorta şirketleri, genellikle, özel sağlık sigortası sahiplerinin, intihar, alkol, uyuşturucu gibi sebeplerle ortaya çıkan sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyaçlarını, özel sağlık sigortası kapsamının dışında bırakmaktadır.
  • 18 yaşın altındaki kişiler, özel sağlık sigortası yaptıramamakta ve sadece aile bireylerinin özel sağlık sigortalarından faydalanabilmektedirler.

Günümüzde pek çok sigorta şirketi, istihdamın dışında kalan kişilere de primlerini ödemeleri koşuluyla özel sağlık sigortası yaptırabilme imkanı sunmaktadır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir