Para Piyasa

Popüler Analist, Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırdı

Yüksek profilli kripto para birimlerine yeni ve genel bir bakış sunduğu videosunda Lark Davis, iki akıllı sözleşme platformunun hem artı yanlarını hem de eksi yanlarını yakından araştırmaya devam ediyor. Popüler analist videosunda cardano (ada) ve ethereum’u (eth) karşılaştırdı. Popüler analist videosunda, Ethereum’un (ETH) açık bir şekilde şu anki öncü olduğunu ifade ediyor. Analist sözlerine oldukça kapsamlı bazı karşılaştırmaları da ekliyor.

Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırıldı

“Ethereum, blockchain alanında olan en büyük ve en merkezi olmayan geliştirme topluluğunca sürdürülüyor. Ethereum, geliştiriciler bakımından çok ileride, hatta Bitcoin‘in kilometrelerce önünde ve diğer tüm akıllı sözleşme platformlarından da çok ilerisinde yer alıyor. Ethereum ağında olan yükseltmeler, proaktif olmak yerine zaman içerisinde reaktif olmuştur.

Temel olarak Ethereum’un yaklaşımları, işler yanlış gittikçe ya da iyileştirilmesi gerektiği zamanlarda düzeltmekle sınırlı olmuştur. Birkaç sene içerisinde ağda gerçek anlamda önemli şekilde yükseltmeler yapılmadı. Bununla beraber, Ethereum şu anda ETH 2.0 ismi verilen tarihinin en büyük yükseltme sürecinde duruyor.” Davis, bu yükseltmenin Ethereum’un proof of work sistemini ortadan kaldırabileceğini ve stake’i hayata geçireceğini aynı zamanda ölçeklenebilirliği artıracağını ve platformlarda uygulama oluşturmayı ve kullanmayı kolaylaştıracağını da sözlerinde belirtti.

Popüler Analist Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırdı
Popüler Analist Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırdı

Popüler Analistten Önemli Karşılaştırma

Diğer taraftan analist, Cardano’nun (ADA) blockchain dünyasının daha çok kullanıcıya ve kullanım durumlarına açabilmek için tasarlanmış daha yeni ve çalışması çok daha kolay bir kodlama dili kullandığını da açıklıyor. Bununla beraber, Cardano ekosisteminin arkasında yer alan teknoloji şirketi olan IOHK’nın kademeli ve çok aşamalı sürdürülen uygulaması sebebiyle, Cardano blok zincirinde hala tam işlevsel akıllı bir sözleşme ortamı yok: “IOHK’da geliştirilmiş olan her şey hakemli, şeffaf, akademik şekilde sürdürülmekte olan araştırmalara dayanıyor.

Şimdi bu, sadece kanıta dayalı yöntemler kullanılarak geliştirmeleri sağlayabilmek adına yapılır. Oldukça havalı, değil mi? Fakat bu, Cardano için çok daha yavaş pazara girme stratejisine sebep oldu, bu nedenle de dört yıl sonra çok, çok yaklaşmış olsak bile hala akıllı sözleşmelerimiz yok. ”İkisini karşılaştırdığımız zaman Davis, Ethereum’da diğer blok zincirlerinin toplamından çok daha fazla merkezi olmayan uygulama olduğunu ifade ediyor. Cardano’nun herkese açık şekilde uygulaması yoktur. Aynı zamanda, Cardano’nun Ethereum’dan çok daha az ortaklığı olduğunu belirtiyor fakat blockchain platformunun, profesyonel bir hizmet ağı PriceWaterhouseCoopers (PwC) gibi pek çok kaliteli ortağa sahip olduğunu söylüyor.

Ethereum’un Kazanacağını Düşünüyor

Bununla beraber, operasyonlar açısından Davis, Ethereum’un oldukça yavaş ve pahalı olduğunu belirtiyor. “Cardano, tam tersine, çok ucuz ve aşırı hızlı fakat şu anda onunla gerçekten hiçbir şey yapılamaz, sadece stake’e girmenin dışında tabi.” Davis, konuşmasının devamında şu sözleri de ekledi: “Tek bir ağa, pek çok zincir teorisine ben şahsen inanıyorum fakat bir seçim yapacak olmam gerekirse, kafama silah dayarsam, bu Ethereum olacaktır. Şu anda ve öngörülebilir şekildeki gelecekte Ethereum’un kazanacağını düşünüyorum.

Şu anda Ethereum, ağ etkisi, geliştiricileri, cüzdanlar, uygulamalar ve bunların tümü açısından inanılmaz derecede ileride bir yerde. Ve evet, işler hızlıca değişebilir, fakat şu anda Ethereum için de işler hızlı şekilde değişiyor, bu nedenle bu söylediklerimi aklınızda tutmanızda fayda var. Ethereum için mühim bir ölçeklendirme çözümünün konuşlandırılmasına yalnızca birkaç hafta süre kaldı. Ve Ethereum 2.0? Gerçekten bu kadar uzakta değil, belki bir sene kadar. Cardano, bir yıl içinde Ethereum’un bu çılgın ağ etkisini gerçekten yakalayıp geçebilecek mi?”

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir