Teknoloji

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Powerbank günümüzde özellikle uzun yolcuklar sırasında çok tercih edilen cihazlardır yani yanıtlanması gereken soru powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz? Aldığınız cihazın özellikleri oldukça önemlidir. Yanlış aldığınız ürün sizlere düzgün bir hizmet sunamayabilir. Bu sorunun detaylı incelenmesi gerekir.

Kişisel İhtiyaçlar

Powerbank kullanım alanı için almak önemlidir. Şekli büyüklüğü, taşıma kolaylığı gibi özellikler kişiden kişiye değişir. En önemli özelliklerden biri şarj edebilme kapasitesidir. Bu kapasite kullanılan telefon veya tablete de bağlıdır. Powerbank depolama birimi mAh olarak ifade edilir. Telefon bataryasının ne kadar mAh istediği powerbank alırken göz önüne alınmalıdır. Telefonunuzun özelliklerinden bataryanızın kaç mAh olduğunu öğrendikten sonra powerbank seçimi yapabilirsiniz.

Alacağınız powerbank telefonunuzun mAh değerinin 2 veya 3 katı olmalıdır. Bu sistemin çalışması biraz tuhaftır. Örneğin eğer telefonunuz 2000 mAh ise alacağınız 4000 mAh powerbank telefonunuzu 2 defa tam şarj edebilir. Bu yanlıştır çünkü kablo direnci ısınma gibi nedenlerle enerji kaybolur. Telefonun 2 defa şarj edilebilmesi için alınacak powerbank 6000 mAh olmalıdır. İhtiyacınız olan şarj seçeneğini belirleyip telefon mAh değeriniz ile basit bir hesaplama yaparak istediğiniz kadar şarj özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şarj Edebilme Özelliği

Günümüzde kullanılan şarj özellikleri genellikle hızlı şarjlardır. Bu sayede kısa süre içerisinde yüksek şarj özelliği alınır. Alacağınız powerbank alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da budur. Hızlı şarj özelliği olmayan powerbank cihazlar artık kullanışlı olmaktan uzaktır. Bunun sebebi üretilen yeni teknoloji cihazların kaliteli görüntü kalitesi gibi özellikleri nedeniyle şarjlarının çok kısa sürede bitmesidir. Şarjı çok çabuk biten bir cihazı hızlı şarj etme önemlidir. Bu sayede işleriniz ve seyahatleriniz sırasında herhangi bir aksama yaşamazsınız. Powerbank hızlı şarj özelliğinin olmaması kısaca bir yük yaratır. Cihaz şarjı bittiği zaman powerbank telefonunuza takılı bir şekilde gezmeniz gerekir.

Birden Fazla Cihaz

Eğer alacağınız powerbank ile birden fazla cihazı şarj etmek istiyorsanız çıkış birimi sayısı çok olan bir cihaz tercih etmelisiniz. Bu cihazlar ile aynı anda hem telefonunuzu hem de tabletinizi şarj edebilirsiniz. Bu işleri daha da hızlandıran bir özelliktir.

Göstergeler

Birçok powerbank gösterge seçeneğine sahiptir. Telefonunuzun şarjını görebildiğiniz gibi powerbank cihazının da şarjını görmek önemlidir. Buna göre powerbank cihazı şarj edilir. Göstergesiz powerbank cihazların dolu veya boş olduğu anlaşılamaz. Işık ve göstergeler sayesinde bu sorun ortadan kalkmış olur.

Malzeme

Powerbank cihazlarda kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Herhangi bir patlama ihtimali bulunmamalıdır. Isıya son derece dayanıklı yapısı olmalıdır. Aynı zamanda düşme risklerine karşı parçalanmamalıdır. Powerbank kasası sağlam olması hem yaşanabilecek kazaları önler, hem de rahat kullanım sağlar.

Çift Şarj

Elektik imkanının kısıtlı olduğu ve zamanın az olduğu zamanlarda powerbank ile telefonun şarj edilmesi gerekir. Tek kablo bulunması durumunda veya tek priz bulunması durumunda powerbank şarjda iken telefonun şarj edebilmelidir. Hem powerbank şarjınız hem de telefonunuz aynı anda şarj olmuş olur. bu özellik sıkışık anlarda oldukça işe yarar bir özelliktir.

Marka Powerbank

Powerbank alınırken bakılacak bir başka nokta powerbank markasıdır. Piyasada ismi geçen markaların ürünleri her zaman daha kullanışlı ve daha güvenlidir. Bilinmeyen markalardan alınan powerbank cihazlar istenilen performansı vermedikleri gibi aynı zamanda güvenlik sorunları da yaratabilirler.

Powerbank
Powerbank

Powerbank Alacaklara Öneriler

Powerbank alacakların bahsedilen özellikleri incelemesinden sonra alacakları powerbank konusunda internette alışveriş yapmaları gerekir. Powerbank ile ilgili çeşitli forumlara, Youtube incelemelerine bakmak gerekir. Daha önce aynı powerbank cihazı kullanmış insanlardan akıl almak her zaman faydalıdır. Bu sayede alacağınız cihazın eksik yönlerini de görebilirsiniz.

Alacağınız powerbank konusunda en önemli noktalardan bir tanesi de adaptörüdür. Adaptörü kalitesiz olan bir powerbank kısa süre içerisinde bozulacaktır. Bunun nedeni adaptörün akım gücünü yanlış belirlemesi ve fazla yükü powerbank cihaza bindirmesidir. Sonuçta powerbank ana kartı yanabilir veya mekanik olarak bozulmalar yaşanabilir.

Adaptör dışında dikkat edilmesi gereken unsur kablodur. Kablosu kaliteli ve akımlar karşısında az direnç gösteren bir powerbank uzun ömre ve kaliteli şarj özelliğine sahiptir. Kısa devre korumasına sahip bir cihaz almak da her zaman daha güvenilirdir.

Yüksek kapasiteleri powerbank cihazların boyutu büyük olmaktadır. Bir cihaz ne kadar fazla elektrik depolayabiliyorsa o kadar büyüktür. Büyük olması ağır olacağı anlamına da gelir. Bu sebeple yüksek depolamalı powerbank cihazlar sabit kullanım için güzeldir. Sabit kullanım araç içinde powerbank kullanımı veya çanta da kullanım olabilir. Bunun dışında yüksek depolamaya sahip powerbank cep kullanımına pek uygun değildir.

Kısaca powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Depolama özelliği
  2. Dayanıklılığı
  3. Göstergelere sahip olması
  4. Güvenilir bir marka olması
  5. Kaliteli malzemeden üretilmiş olması
  6. Birden fazla çıkış birimi bulunması

Powerbank cihazlar kişisel ihtiyaçlara göre değiştiği için en iyi powerbank diye bir şey yoktur. Oldukça kaliteli powerbank cihazlar eğer kullanıma uygun gelmiyorsa sizin için kaliteli değildir. Powerbank öneri üstüne alınırken kesinlikle ihtiyaçlar düşünülmelidir. Bir başkası için kullanışlı olan powerbank sizin için kullanışlı olmayabilir. Tüm dikkat edilmesi gereken noktalara ihtiyacınıza göre karar verip size uygun bir powerbank almanız gerekir.

Powerbank satın alınacak noktalarda önemlidir. Satıcının güvenilir olması powerbank cihazınızı etkiler. Alacağınız ürünün sorunlarından haberiniz olması gerekir. Sıfır bir üründe herhangi bir sorun bulunduğu an da değiştirilebilir bir kaynaktan satın almak daha mantıklıdır. Güvenli satış noktaları sayesinde aldığınız ürünün kalitesinden emin olabilirsiniz. Bundan sonra tek yapmanız gereken şey powerbank cihazınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmak olacaktır. Powerbank alırken yavaş karar vermek her zaman daha iyidir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir