Para Piyasa

Ripple CEO’su, Bitcoin (BTC) Hakkında Neler Söyledi?

Geçtiğimiz gün ripple ceo’su Bitcoin piyasasına ilgi duyanları yakından ilgilendiren ve heyecan yaratan bazı açıklamalarda bulundu. Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para birimi yükselişini sürdürüyor. Bu kripto para birimleri içerisinde en popüler olanlardan bir tanesi de elbette Bitcoin. Bitcoin piyasasını yakından takip edenler diğer kripto para birimlerinin CEO ve kurucu ortaklarının yorumlarını da yakından takip ediyor.

Ünlü CEO Fikirlerini Paylaştı

Bu kripto para birimlerinden bir tanesi de elbette Ripple ve Ripple CEO’su ve kurucu ortağı Brad Garlinghouse dünya çapındaki en büyük kripto para birimi hakkındaki düşüncelerini kripto para piyasasını yakından takip edenlerle paylaştı. Brad Garlinghouse’a göre bu devasa para biriminin piyasa değeri zaten 1 trilyon Dolar’ı bulacaktı.

Yani bu piyasa değeri meseleye hakim olanlar yönünden pek de sürpriz olmadı. Başarıya hiç şaşırmadığını ifade etmesinin yanı sıra 1 trilyon Dolar’lık piyasa değerini çok önemli bir kilometre taşı olarak ifade ediyor. Bu kilometre taşının “inanılmaz” olduğunu da ayrıca belirtti. Bitcoin (BTC) hakkında neler söyledi? Sorusunun cevabı özetle bu şekildeydi.

Ripple CEO'su, Bitcoin (BTC) Hakkında Neler Söyledi?
Ripple CEO’su, Bitcoin (BTC) Hakkında Neler Söyledi?

Bir Ütopya Gerçek Oldu

Daha yakın bir zaman öncesine kadar tüm kripto para birimlerinin toplam hacminin 10 basamaklı haneleri görmesi adeta bir ütopya olarak düşünülüyordu. Nitekim Brad Garlinghouse da bu durumu hatırladığını sözlerine ekledi. Kripto para piyasası kısa zamanda o kadar ilerledi ki sadece tek bir kripto para biriminin dahi piyasa hacmi 10 haneli rakamları gördü. Elbette belirli bir zaman sonra 10 haneli rakamları görmek neredeyse tüm kripto para birimleri açısından normal karşılanmaya başlayacak.

İlerlemenin Kendisini Heyecanlandırdığını İfade Etti

Garlinghouse’un konuşmasında ifade ettiği en dikkat çekici hususlardan bir tanesi de Bitcoin’deki bu hızlı gelişmenin kendisini heyecanlandırdığını belirtmesiydi. İlerlemenin 10 seneden daha kısa sürdüğünü ifade etti. Durum böyle olunca da önümüzdeki 10 yıl içerisinde dijital altının çok önemli fırsatlar vaat ettiğini ifade etti. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1.6 trilyon Dolar’a ulaştı. Bunun sadece 1 trilyonluk kısmını Bitcoin (BTC’nin) oluşturduğu da kripto para piyasasını yakından takip edenleri heyecanlandırmaya yetti.

Ripple Tarafında Neler Oluyor?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olarak da bilinen ve son zamanlarda adı sıklıkla duyulan SEC, Ripple ile olan uyuşmazlığını olay yargıya intikal etmeden çözmeyi başaramadı. Bunun üzerine yargıya taşınan olay hakkında konuşan SEC Başkanı, bu durum hakkında dava açılmış olmasının hata olduğunu da çok net bir dille itiraf etti.

Her ne kadar SEC yönetimi değişmiş olsa dahi olayın yargıya intikal etmesini bu durum dahi önleyemedi. Ripple’ın CEO’su ise bu dava hakkındaki fikrini Twitter hesabından paylaşmıştı. Bu davanın reddini talep ettiğini duyuran Garlinghouse’un bu fikri 22 Şubat’ta görülmüş olan duruşmada da mahkemede beyan edilmişti.

Davada Neler Oluyor?

Dava dilekçesinde; XRP yani Ripple’ın bir menkul kıymet ve işlemin de menkul kıymet olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtilmişti. Davanın reddinin talep edilmesi istemli 5 sayfalık bir dilekçe hazırlayan Ripple, iddiaların hiçbir geçerliliği olmadığını bu dilekçede beyan etmişti.

SEC’in Ripple hakkındaki iddiası ise Ripple’ın yasa dışı olarak menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş ve bu yolla milyonlarca Dolar kar elde etmiş olmasıydı. XRP’nin Ethereum ve Bitcoin gibi ünlü kripto para birimlerinden hiçbir farkı olmadığını ifade etmesiyle beraber SEC’in şikayetini değiştirmiş olması da ifade edildi. Ayrıca son olarak değiştirilmiş olan şikayet açısından SEC’in yetkili olmadığı da belirtildi.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir