Sigorta - BES ve Hayat

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası

Banka şubeleri taşıt kredisinde hayat sigortası masrafı adı altında tarafınızdan belirli bir ücret kesiyor. Söz konusu ücret, bankaların anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinde yaptırdığı hayat sigortasıdır. Bilindiği üzere taşıt kredilerinde çekilen toplam kredi miktarı, yüksek düzeylerde oluyor.

Bankalar bu noktada geri ödemeyi garanti altına almak için hayat sigortasına başvurur. Krediyi çeken kişinin yaşamının sona ermesi durumunda, söz konusu kredi tutarı böylece sigorta şirketi tarafından karşılanmış olacaktır. Bu açıdan banka şubeleri tarafından sizlere hayat sigortasının mecburi olduğu yönünde bildirim yapılır ve tarafınızdan hayat sigortası ücreti alınır.

Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi masrafları arasında hayat sigortasına ayrıca ücret ödemek istemeyen kişiler, hayat sigortasının zorunlu olup olmadığını merak ediyor. Yasal olarak bakıldığı zaman kişilerin bu ücreti ödememe gibi bir haklarının bulunduğunu görüyoruz. Taşıt kredilerini çekerken ayrıca hayat sigortası ücreti ödemek istemeyen kişilerin, öncelikle banka şubesine bir dilekçe yazmaları gerekiyor. Bu dilekçede ilgili tutarı ödemek istemediklerini belirtmeleri istenir.

Yazdığınız dilekçeye bankanın vereceği yanıta göre sonraki süreci şekillendirebilirsiniz. Şayet bankalar dilekçenize olumsuz yanıt verirse, bir sonraki yol olarak Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz. Zira Tüketici Kanunları’nda yer alan ilgili maddeye göre, kredi başvurularında bu ücretin ödenmesinin zorunlu olmadığına dair ilgili madde yer alır. Emsal tüm durumlarda vatandaşlar bu ücreti ödemekten kurtulabiliyor.

Taşıt Kredisi
Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi başvurularını yapacak olan kişiler öncelikle derin bir araştırma yaparak en uygun seçenekleri sunan bankaları incelemelidir. Faiz oranları ve vade seçenekleri genel itibariyle tüm bankalarda aynı seviyelerde olsa bile, diğer kredi seçenekleri bakımından bankalar farklılık gösterebiliyor. Özellikle bazı bankaların talep ettiği kredi masrafları yüksek olabilir. Sözleşme bedeli, hayat sigortası bedeli ve dosya masrafı adı altında 500 TL’ye varan düzeylerde paralar alınıyor.

Bütçe yapılandırmanızı yaptıktan sonra bankalar arasında bir inceleme yaparak en doğru seçeneği sunan bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru öncesinde sizlerden belirli belgeler istenir ve sonrasında krediniz ortalama 3-4 gün içerisinde sonuçlandırılır. Taşıt kredisi başvuruları için sizlere farklı başvuru kanalları sunuluyor.

Taşıt Kredilerine Nereden Başvurabilirim?

Taşıt kredisi başvurularını yapan kişilerin, son başvuru aşamasında mutlaka şubelere giderek ilgili evrakları beyan etmesi istenir. Ancak bu süreçte kredinin başvuru aşamasını hızlandırmak adına farklı kanallara başvurabilirsiniz. Özellikle bütün bankalar; müşterilerine cep bankacılığı, internet bankacılığı ve SMS kanalları üzerinden ön başvuru imkanı veriyor. Bu kanallar üzerinden ön başvuruyu yaptıktan sonra talebiniz iletilir. Sonrasında krediye uygunluk durumunuz kontrol edilir. Şayet gerekli kriterleri taşıyorsanız, ilgili belgeleri sunmak adına şubeye davet edilirsiniz. Yani ön başvuruyu yaparak taşıt kredisi kullanmaya uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredilerinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredilerinde tüm bankaların ortak olarak talep ettiği belirli belgeler vardır. Krediyi kullanmak isteyen kişiler, gerekli kriterlere sahip ise bu belgeleri önceden hazırlayarak kredi başvuru sürecini hızlandırabilir.

Bahsi geçen belgeler şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
  • Başvuru formu (şubeden alınır)
  • Çalışma şekline göre gelir belgesi
  • Serbest Meslek Mensupları için iş yeri üyelik belgesi
  • Tüzel kişilikler için ticaret sicil gazetesi / gazeteleri fotokopisi
  • Satın alınacak araca ait ruhsat ya da proforma fatura

Ön başvuru işlemlerini yapan ya da direkt şubelerden başvuru yapmak isteyen kişilerin tümü, yukarıda adı geçen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalıdır. Bunun yanı sıra bankanızın sizlerden ilave olarak farklı belgeler talep edebileceğini de unutmayın.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Kaçtır?

Taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranları, bankalara göre ve uygulanan vade seçeneklerine göre farklılık gösteriyor. Devlet bankaları genel itibariyle birbirine çok benzer faiz oranları belirlese de bazı özel bankalarda söz konusu faiz oranları aşağıya çekilebiliyor. Bu bakımdan kredi başvurularını yapmadan önce mutlaka faiz karşılaştırması yapmak gerekecektir.

Uygulanan vade seçeneklerine göre taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranlarının minimum %1,17 dolaylarında olduğunu görebilirsiniz. Vade seçeneğinin yükselmesi ile birlikte söz konusu faiz oranı %1,60 dolaylarına kadar çıkabiliyor. Faiz oranını düşük tutmak adına özellikle vade sayısını düşük tutmanız önerilir. Gelir durumunuzun el verdiği oranda düşük vade belirleyerek toplam faiz oranını düşürebilirsiniz.

Hayat Sigortası
Hayat Sigortası

Taşıt Kredisi Vade Seçenekleri

Taşıt kredisi ürünlerinde en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi vade seçenekleridir. Güncel haliyle baktığımız zaman taşıt kredisi vade seçeneklerinin toplamda 60 aya kadar uzatılabildiğini görüyoruz. Bazı devlet bankaları ise söz konusu vade sayısını maksimum 48 ay olarak belirliyor. Burada bilinmesi gereken en temel nokta, vade sayısının uzaması ile birlikte toplam ödenmesi gereken paranın da artış göstereceği olmalıdır. Gelir durumu düşük olan kişiler, aylık ödemeleri düşük tutmak adına vade sayısının yüksek olmasını isteyecektir. Bu açıdan kredi başvurusu öncesinde bankanızın uyguladığı vade seçeneklerine mutlaka göz atınız.

İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Kaçtır?

Taşıt kredileri, sıfır ve ikinci el araçlar için olmak üzere iki yönlü işler. İkinci el taşıt kredilerinde ise bankalar her satın alınacak araç için kredi vermiyor. Buradaki temel kriter, satın alınacak aracın yaş durumudur. Belirli bir yaşın üzerinde bulunan araçlar için taşıt kredisi çekebilmeniz mümkün değildir. Taşıt kredileri için geçerli yaş sınırları bankadan bankaya göre değişkenlik arz ediyor. Bazı bankalar bu yaş sınırını maksimum 8 yaş olarak belirliyor. Bazı özel bankalarda ise yaş sınırının 10’a kadar çekildiğini görüyoruz. Satın almak istediğiniz araçlar bu yaş sınırının daha üzerinde ise bankalar kredi kullandırmaz. Ayrıca satın almak istediğiniz araçlara ait bir eksper raporu da istenir. Böylece hatalı ve değersiz araçlara kredi çekebilmeniz engellenir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir