Sigorta - BES ve Hayat

Trafik Sigortası

Trafik sigortası bütün motorlu araçlar için zorunlu yapılan sigortadır. Devlet tarafından zorunlu olan trafik sigortası ile kaza anında hakların korunması sağlanmış olmaktadır. Trafik sigortasının zorunlu olması nedeni ile kişilerin hakları korunmaktadır. Kaza anında hasarın şirket tarafından ödenmesi ile zarardan korunma sağlanmaktadır.

Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Trafik sigortası poliçesi oluşturulurken çeşitli teminatlar verilmektedir.

Teminatların detayları şu şekildedir;

  • Kaza anında karşı tarafa verilen hasar karşılanır,
  • Birden fazla araç hasarı oluşumunda araç başına bedel ödemesi hesaplanır,
  • Araç içi beden hasarları için tedavi masrafı ödenmektedir,
  • Sakatlanma veya iş göremez durumunda maddi ödeme durumu oluşur
  • Kişinin ölümünün gerçekleşmesi ile yakınlarına tazminat hakkı doğar

Teminatlar şekil itibari ile karşı tarafa verilebilen tüm hasarların korunması olarak düşünülür. Trafik sigortası ile tüm maddeler korunma altına alınmaktadır.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Var Mıdır?

Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık indirimi bulunmaktadır. Sürücünün daha önceki sene bazında trafik poliçesinin olması ve hasarının bulunmaması ile yenileme aşamasında indirimden yararlanması mümkündür. Yenileme işlemi birkaç defa gerçekleşmesi durumunda ise indirim oranı artmaktadır. Sürücünün yaşı, kademesi ve plaka kodu etkenlerde trafik sigorta poliçesi sırasında fiyatı etkileyen nedenlerdir.

Her yıl yenilenen ve hasar bulunmayan trafik sigortası özel indirim kazanılırken, kaza geçiren araçlara da ekstra zam uygulanır. Trafik sigortası işleminde ilk sisteme girişteki kademe 4 olarak başlamaktadır. Hasar oluşumunda bu sayı eksilir iken, hasarsızlık durumunda kademe artmaktadır. Kazaya karışmayan ve hasar oluşumu oluşmayan sürücülere sistem özel indirimli fiyat sunmaktadır. Hasarsızlık indirimi kazaya karışmayan iyi sürücü konumunda ki sürücülere tanınan ayrıcalıktır.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Trafik Sigortasının Kaskodan Farkları Nelerdir?

Trafik sigortası ile kasko sigortası en çok karıştırılan sigortalardır. İkisinin en belirgin farklı özellikleri bulunur iken benzer detaylarda mevcuttur.

Sigorta türü olan iki sistemin en belirgin farklılıkları olarak;

  • Trafik sigortası zorunlu yapılan sigorta iken, kasko sigortası isteğe bağlı yapılır
  • Trafik sigortasının teminatları sabit iken, kasko sigortasına ek teminat eklemek mümkündür
  • Trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar iken, kasko sigortası kendi aracınızın hasarını karşılanmasını sağlanır

Trafik sigortası oluşabilecek hasarlar adına güvence altında olunmasını sağlar. Trafik sigortası ile hasar karşısında şirket tarafından işlemleriniz karşılanmış olmaktadır.

Trafik Sigortası Yenileme

Trafik sigortası, zorunlu sigorta sisteminden dolayı her sene yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortası kara yollarında trafikte her an oluşabilecek kazalara karşı korunması gereklidir. Zorunlu trafik sigortası poliçenin ilk oluşturduğu tarihte başlanarak bir sene geçerliliği bulunmaktadır. Trafik sigortası yenileme işleminde hasar kaydı bulunmayan araçlara sistem indirim uygulamaktadır.

Trafik sigortasının bir senelik zaman diliminin dolması ile yenilenme durumu ortaya çıkmaktadır. Sigortanın yenilenmeme durumunda her gün baz alınarak cezai hesaplama yapılır. Kara yolları yönetmeliği gereği trafik sigortası yenilenmeyen araçları kara yollarından men etme ve cezai işlem yapılması konusunda hakkı bulunulmaktadır.

Trafik Sigortasında Cezai İşlemler

Zorunlu trafik sigortası yapılması ve yenilenmesi zorunlu olan sigorta türüdür. Sigortanın yenilenmeme durumları ile karşılanması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır. Araç satışı gerçekleşmeyen araçların sigorta yenilenmesi yapılması gereklidir. Hasar kaydı bulunulan araçlar cezalı konumunda ek ücretli olarak ödeme gerçekleştirir. Hasar kaydı bulunmayan araçlar için indirimli ödeme oluşturulur. Trafik sigortasının poliçe işlemini gerçekleştiren şirketler tarafından yenileme işleminin hatırlatılması gereklidir.

Sigortanın yenilenmemesi durumunda trafikten çekilme işlemi uygulanması mümkündür. Trafik sigortasının günü geçmesinden dolayı kaza oluşumunda tüm kaza bedelinin sürücüye ödetilmesi ile karşılaşılır. Günü geçmiş trafik sigortalarında günlük olarak yüzde oranında zam uygulanır.

Trafik Sigortasının Prim Ödemesi Nasıldır?

Trafik sigortasının yenilenme işleminde şirketlere göre fiyat farklılıkları oluşabilir. Devlet tarafından belirlenen taban fiyat üzerine şirketler tarafından ek teminatlar ve hizmetleri karşılığında fiyat değişiklikleri ortaya çıkabilir. Sigorta primlerindeki limit Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup şirketler hizmet kalitesine göre değişiklikler sunabilir. Bazı şirketlerde mini onarım bedeli ve servisteki kolaylıklar gibi etkenleri toplam fatura bedeline yansıtma söz konusudur. Şirketlerde uygulanan ferdi kaza teminatı ile bedensel hasarda ödeme yapılmaktadır. Sistemsel olarak hesaplanan teminatlar ile şirketlere göre farklılık oluşabilmektedir.

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası işlemi yapıldıktan sonra kayıt işleminin kontrolü ya da yenilenme işleminin gerçekleşme olduğuna dair kontrol sağlanması adına yapılan işlemdir. Zorunlu trafik sigortasının gerçekleştiğine dair poliçe belgesine sahip olunur. Poliçe belgesinin olmaması ya da kontrolü amaçlı sistem kaydı kontrolü edilir. Sigorta bilgi gözetim merkezi tarafından kontrol edilen bilgiler ile poliçe oluşum tarihi, geçerliliği gibi detaylı bilgilere ulaşılır. Sigorta bilgi gözetim merkezi tarafından detaylı ulaşılan bilgi ve kayıt sistemi ile kolaylıkla işlemler yapılabilir. Sistemde gerekli durumlarda ulaşım sağlanması mümkündür.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Kimin Adına Yapılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası araç sahibinin adına yapılmaktadır. Araç sahibinin bilgileri ile gerçekleşerek poliçe oluşturulur. Yeni alınan araçlarda satış sözleşmesindeki bilgilerin sisteme aktarılması ile teklif oluşturulur. İkinci el araçlar için satın alınan aracın kayıt belgesi ile oluşturulur. Araç alınması ile 15 gün içerisinde hukuki olarak zaman dilimi bulunmaktadır. Geçerlilik süresi geçen araçlara cezai işlem uygulanmaktadır.

Sürücünün ruhsatta bulunan belge numarası veya satış sözleşmesindeki geçerli alan ile sistemde fiyat taraması yapılabilmektedir. Araç sahibi olunan adına poliçe işlemi gerçekleşmektedir. Bazı istisnalı durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Engelli kişinin indirimli olarak araç sahibi olunması mümkün olabilmektedir.

Engelli kişinin aracı kendi kullanabilme olanağı dışındaki durumlarda aracı birinci derece yakını kullanabilmektedir. Engelli kişi aracı kendi kullanamaz ise araç onun adına alınarak birinci derece yakını sürücü konumunda olabilmektedir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir