Bankacılık

Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri genellikle her vatandaşın çektiği ve nakit ihtiyacını karşıladığı kredi türüdür. Her banka ihtiyaç kredisi alanında vatandaşlara hizmet verir. Ancak Türkiye İş Bankası ihtiyaç kredisi faizleri daha düşük olduğu için birçok müşteri çekmeyi tercih eder. İş bankası üzerinden ihtiyaç kredisi çekmek istediğiniz zaman faiz ve vade oranlarına bakarak çekmek daha doğru olacaktır.

Faiz oranları düştüğü zaman çekerseniz eğer bu konuda daha avantajlı olabilirsiniz. Bu nedenle iş bankası üzerinden ihtiyaç kredisi çekmeden önce mutlaka faizlere bakılmalıdır. İhtiyaç kredisi ülkemizde birçok vatandaş tarafından oldukça fazla bir şekilde çekilir. Her banka farklı oran ve vadeler de sizlere ihtiyaç kredisi verse de genellikle vadesi 48 aya kadar çıkar. Ancak hem devlet hem de özel bankalar da ihtiyaç kredisi oranları da değişir. Bu nedenle kredi çekmeden önce her bankadan oran ve aynı zamanda vadelerle ilgili bilgi almak da fayda var.

İhtiyaç Kredisi
İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

İhtiyaç kredisi çekmeye karar verdiğiniz w hangi bankadan kredi çekeceğiniz önemlidir. Türkiye İş Bankası üzerinden kredi çekmeye karar verdiğiniz zaman faiz oranına bakarak çekmek gerekir. İhtiyaç kredisi faiz oranları genellikle belli dönemler de düşer. Bu gibi zamanlar da bankadan daha avantajlı bir şekilde kredi çekmeniz de mümkün. İhtiyaç kredisi çekmek istediğiniz zaman banka şubesine giderek kredi çekmeniz gerekir. İhtiyaç kredisi için istenen evrakların eksiksiz bir şekilde şubeye teslim edilmesi gerekir. Aynı gün içerisinde kredi onayınız da gelmiş olur. Ancak şubeye gitmeden de mobil bankacılık üzerinden kredi almanız mümkün. Genellikle mobil bankacılık sizlere daha hızlı bir şekilde hizmet verir.

Mobil Bankacılık Kredi İşlemleri

Mobil bankacılık son dönemler de çoğu müşterinin aktif olarak kullandığı bir uygulamadır. Mobil bankacılık hizmeti alırken ihtiyaç kredisini de hızlı bir şekilde çekmeniz mümkün. Mobil bankacılık üzerinden işlem yapacağınız zaman Türkiye İş Bankası ihtiyaç kredisi kısmına giriş yapmanız gerekir. İhtiyaç kredisi çekmek için sizden istenen bilgileri girmeniz gerekir. Maaşına göre genellikle ihtiyaç kredisinin çıkıp çıkmadığı da belirlenmiş olur. Banka kredi verdikten sonra sizde maaş bordronuzu da talep edebilir. Bu nedenle mobil bankacılık üzerinden kolay bir şekilde kredi çekmeniz de mümkün. Mobil bankacılık internetin olduğu her yerden girme olanağı sağlar. Bu nedenle mobil bankacılık üzerinden hızlı bir şekilde kredi çekmek de mümkün.

İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Her banka ihtiyaç kredisi için bazı evraklar talep eder. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde bankaya verilmesi önemlidir. Bu istenen evraklar sonrasında başvurunuz da değerlendirmeye alınır.

Bu nedenle tüm evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde vermek de önemlidir;

  • TC kimlik belgeniz
  • Maaş bordronuz
  • Üzerinizde varda gayrimenkul
  • Gerekirse kefil

Türkiye İş Bankası şubeleri üzerinden yapılan her başvuru için tüm evrakların verilmesini talep eder. Herhangi bir evrakın eksik olması halinde başvuru sürenizde uzar. Bu nedenle tüm evrakların eksiksiz bir şekilde bankaya verilmesi oldukça önemlidir.

İhtiyaç Kredisi
İş Bankası İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Çıkmazsa Ne Olur?

Bankalar müşterilere kredi ve kredi kartı verirken genellikle nasıl ödeyeceği hakkında gerekli bilgileri alarak verir. Ödemeler düzensiz yapılırsa eğer kredi siciliniz bozulur ve uzun bir süre kredi alamazsınız. Kredi siciliniz bozulursa kredi notunuz da düşmüş olur. Bu gibi durumlar da bankalar size kredi kartı da vermez.

Bu nedenle kredi sicilinizin düşmemesi için ödemelerin düzenli yapılması gerekir. Kredi sicili düştüğü zaman tüm bankalar kendi sistemleri üzerinden kredi notunuzun düştüğünü görür. Bu durum sizi olumsuz anlamda etkiler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ödemelerinizi zamanında yapmak gerekir. Kredi aldığınız zaman maaşınıza göre bir ödeme planı oluşturmak gerekir.

Kredi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Türkiye İş Bankası şubeleri kredi konusunda müşterilerine oldukça hızlı bir şekilde hizmet sunar. Kredi çekmek istediğiniz zaman genellikle ya şube ya da mobil bankacılık üzerinden hizmet almak tercih edilir. Mobil bankacılık üzerinden hizmet almak istediğiniz zaman genellikle krediler daha hızlı bir şekilde çıkar. Ancak şubeden başvuru yapacağınız zaman bu süre birkaç gün daha uzayabilir. Ancak başvuru sırasında istemen evrakları sorunsuz bir şekilde verdiğiniz zaman başvuru sıranız da kısalmış olur. Evrakları eksik bir şekilde verirseniz eğer başvurunuz da uzar. Bu nedenle şubeden istenen her evrakı sorunsuz bir şekilde vermek gerekir.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Tutarda Verilir?

İhtiyaç kredisi verilirken müşterilerin maaş bordrosuna bakılarak karar verilir. Almış olduğunuz maaşın yüksek olması sizin için bir avantaj sayılır. Ancak kredi çekmek için üzerinizde çok fazla kredinin de olmaması gerekir. Çünkü bankalar size kredi verirken belli oranda kredi verir. Maaşınıza ne kadar yüksek olursa olsun herkesin kredi çekmek için belli limiti bulunur. Ödemeler düzenli olarak yapılırsa eğer krediniz bittikten sonra tekrar bankadan kredi alabilirsiniz. Bu nedenle yüksek limitli ihtiyaç kredisi çekmek için mutlaka ödemelerinizi düzenli olarak bitirmek gerekir.

İhtiyaç Kredisinde Erken Kapama

Online olarak da hizmet veren Türkiye İş Bankası ihtiyaç kredisi hızlı bir şekilde kredi almanızı sağlar. Bazı vatandaşlar kredi çektiği zaman erken kapama yapmak isteyebilir. Ancak çektiğiniz orana göre kapama faizi fazla olabilir. Erken kapama yapmak istediğiniz zaman banka şubelerinden bu konuda daha net bilgi almak gerekir. Bu nedenle iş bankası üzerinden ihtiyaç kredisi çektiğiniz zaman eğer erken kapama yapacaksanız müşteri temsilcilerinden bilgi alarak kapama yapmak daha mantıklı olacaktır. Boşuna faiz ödemek yerine aylık taksitlerinizi ödemek daha mantıklı olabilir. Böylelikle bir sorun yaşamadan kredi çekebilir ve istediğiniz gibi ödemelerinizi de gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir