Borsa Haberleri

Türkiye’de Borsa İşlemleri

Borsa, bir ülkenin hem içinde hem de dışında geçerli olacak şekilde maddi kavramları ifade eden; alma ve satmaya bağlı kazançları, yatırım sonucu kazançları ifade eden bir alandır. Türkiye’de borsa konusu kapsamında, işlemlerin farklı kişiler tarafından yapıldığı; çeşitli kurumlar tarafından denetlendiği ve insanlar tarafından fayda sağlandığı bilinmelidir. Konu hakkında; Türkiye’de borsa işlemleri kapsama alanının ne olduğu, bu işlemlerin kimler için uygun olduğu, borsa konusunda dikkat gerektiren durumların neler olduğu öğrenilmelidir.

Türkiye’de Borsa İşlemleri Kimler İçin Uygundur?

Borsa, ticaret ile içli dışlı olacak şekilde ifade edilen bir kavramdır. Bu yüzden ticari hayat içerisinde yer alan birçok insan için borsanın uygun olduğu ve bu insanların borsa işlemlerini yapabileceğini söylemek doğru olacaktır.

Bununla beraber, Türkiye’de borsa işlemlerini yapmak için uygun olan insanlar şu özelliklerdedir:

  • Alım ve satım işleriyle geçimlerini sağlayan, ticari hayatın bu kısmında bulunan kişiler
  • Farklı para birimlerine yatırım yapan, insanların yatırım yapmasına yardımcı olan, bu şekilde birikim de sağlayarak iş alanlarını oluşturan; kuyumcular, borsa değerlendirme uzmanlar gibi kişiler
  • Elinde bir miktar fazla kazancı bulunan ve bu kazancın; mal varlığına dönüştürülmesini, daha sonra dönüşüm halinde olan varlığın satılarak kazancın artırılmasını isteyen kişiler
  • Yatırım ve birikim alanları hakkında araştırma yapan veya bu alanlar için risk alarak kazanç sağlamak isteyen kişiler

Türkiye içerisinde borsa işlemlerini yapmak ve bu işlemlerden faydalanmak için uygun özelliklere sahip kişilerdir.

Türkiye’de Borsa İşlemleri

Türkiye’de Borsa İşlemlerinin Güvenliği

Bir iş alanının içerisinde kazancın yer edinmesi ve bu kazancın insanlar arasında el değiştirmesine bağlı olarak artış sağlaması; o alana yönelik hukuki unsurları ve düzenlemeleri gerekli kılar. Bu yüzden, Türkiye’de borsa işlemlerinin güvenliği, devlet tarafından sağlanıyor demek oldukça yerinde olacaktır.

Devletin sahip olduğu Hazine ve Maliye bakanlığı; borsa konusunda belirli düzenlemelerin yapılması, hangi durumların yasak olması gerektiği, gibi alanlarda düzenleme yapar. Bu düzenlemeler kapsamında belirlenen birtakım sınırlar söz konusu olur ve borsa işlemleri alanında çalışma yapan insanların; bu sınırlar içerisinden çıkması, kanuna aykırı olarak belirlenen işlere kalkışması, gibi durumlarda ceza alacağı bilinmelidir.

Borsa alanında sağlanmak istenen güvenlik ve bu kapsamda uygulanan yaptırımlar, yatırım yapacak ve kazanç sağlayacak kişileri korumaya yöneliktir. Yurt dışından gelerek Türkiye’de borsa işlemleri yapacak olan insanlar için de benzer şekilde güvenlik tedbirleri vardır. Bu durum; yabancıların borsa üzerinde yatırımına destek sağlamak, ülke içerisine yabancı para birimlerinin aktarılmasını sağlamak adına gereklidir.

Türkiye’de Borsa İşlemleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Türkiye içerisinde yapılacak olan borsa işlemleri için; işlem öncesinde, işlem sırasında ve işlemlerden sonra olacak şekilde dikkat edilmesi şart olan durumlar mevcuttur.

Bu durumlar:

  • Borsa işlemleri öncesinde: Borsa işlemleri, her zaman için kişinin yalnız başına yapabilecek olduğu işlemler arasında yer almaz. Büyük çoğunlukta, yapılacak olan borsa işlemleri için yardım alınması gerekecektir. Söz konusu yardımlarda, mal alışı ve verişi aşamalarında, bir alana yatırım yapılarak borsaya girilmek istendiği zaman; taraflar arasında güven oluşmasına dikkat etmek gerekir. Bu güveni sağlamak ve inanmak arasında önemli bir fark olmakla birlikte, çalışma yapılacak olan karşı tarafın; lisansa sahip olma özelliği varsa lisansı, işletme kayıt belgesi veya yapılan yatırımları resmi belge üzerine dökebilecek donanımı olması gerekir. Bu tedbirler, borsa işlemleri öncesinde alınan ve kişinin korunmasına yönelik tedbirlerdir.
  • Borsa işlemleri esnasında: Borsa, maddi durumlar üzerine gelişme gösterir ve maddi değerlerin gün içerisinde dahi değişim yaşandığı bilinir. Örnek olarak, Türkiye’de bir gün içerisinde dahi para biriminde değer kazanmalar veya kaybetmeler söz konusu olabilir. Bu durum, borsa işlemlerinin güncel olarak değerlendirilmesini zorunlu kılar. Yapılan işlemin yapıldığı zaman, işlem için gereken maddi kaynağın; o an için geçerli olan para değerlerine bağlı olarak değerlendirilmesine dikkat edilmelidir.
  • Borsa işlemleri sonrasında: Borsa işlemlerinin tamamlanması ve alışverişin, yatırımın sağlanmasının ardından da dikkat edilmesi şart olan önemli hususlar mevcuttur. İlk olarak, borsanın yakından takip edilmesi süreci başlatılmalıdır. Çünkü yapılan yatırım sonrasında borsa üzerinde yaşanan dalgalanmalar sonucunda; yatırım yapan kişinin kazanç sağlaması, zarar etmesi mümkün olabilir. Sürecin takip edilmesi ve değerlendirmeler yapılarak hemen müdahale edilmesi halinde, zarar oranı en aza indirilir ve kar oranı en yüksek orana çıkarılır.

Borsa işlemleri konusunda dikkat gerektiren temel işlem çeşitleri bu şekildedir. Aksi durumda insanların zarar yaşaması söz konusu olabilir.

Türkiye’de Borsa İşlemleri
Türkiye’de Borsa İşlemleri

Türkiye’de Borsa İşlemleri Kapsama Alanı Nedir?

Borsa işlemlerinin kapsama alanı merak konusu olduğunda, borsa kavramının tam olarak anlaşıldığına emin olmak gerekir. Çünkü özellikle halk arasında borsa; yalnızca para birimleri için yapılan yatırımlar, altın alma veya döviz biriktirme olarak düşünülebiliyor. Oysa içerisine maddiyat kavramı giren her alanın, kendi içerisinde ve Türkiye maddi kaynakları içerisinde olacak şekilde birer borsası vardır.

Örnek olarak; eşya borsası, araba borsası, canlı hayvan borsası, kanatlı hayvan borsası ve buna benzer alanların ayrı ayrı borsalarının örnek olarak verilebileceği bilinmelidir. Bu örneklerden de görüleceği üzere, içerisinde maddi değerlerin yer alması ve Türkiye içerisinde maddi karşılık olması halinde borsa söz konusu olur. Bu da, borsa işlemlerinin kapsama alanını oldukça geniş kılan bir etkendir. Özet olarak, borsa alanında yapılacak olan işlemlerin kapsama alanı; içerisinde maddi değişim unsurlarının taşındığı ve kişilerin hem kazanç, hem birikim, hem de yatırım yapmalarına imkan sağlayan alandır.

Bu alan içerisinde yapılacak işlemler, hayatın farklı alanlarıyla alakalı olsa dahi; ortak payda içerisinde değerlendirildiği zaman, borsa işlemleri içerisinde yer alır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir