Bankacılık

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye’deki katılım bankaları faizsiz işlem yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bankalardır. Bu bankalar İslam’ın faizi haram kılması sebebiyle kredi çekmek istemeyen kişilerin faizsiz bir şekilde finansman sağlamalarına imkan sağlayan bankalardır. Faizsiz finansman imkanı sunan bankalar ticaret esasına bağlı olarak çalışırlar.

Katılım bankaları aracılığıyla finansman almak isteyenler öncelikle almak istedikleri araç veya konut tutarını bankaya bildirirler. Banka müşterilerinin almak istedikleri malları satın alarak alım işleminden sonra mal üzerine belirli bir kar koyarak tekrardan müşterilerine satışını yapar.

Böylelikle kişiler söz konusu alabilmek için faiz almamış olurlar ve banka malın satışında karın ortaya koyduğu içinde ticaret yapılmış olur. Ayrıca katılım bankalarından eğitim, ihtiyaç, hac ve umre için finansman alınabilir.

Katılım Bankaları
Katılım Bankaları

Katılım Bankalarının İsimleri

Türkiye’de faizsiz olarak finansman alınmasına imkan tanıyan ve kişilerden aldıkları paralar sayesinde fon oluşturarak bu fonlara müşterilerini ortak eden 6 farklı banka vardır. Bu bankalardan iki tanesi devlet bankası olurken diğerleri özel sermayeli olan bankalardır.

Türkiye’deki katılım bankalarının isimleri ve bankalara dair bilgiler şunlardır;

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Emlak Katılım Bankası

Bu bankalar sundukları cazip teklifler sayesinde son yıllarda insanlar tarafından çok fazla tercih edilirler. Ayrıca bu bankalar Türkiye’de hizmet veren diğer bankalarla rekabet ederek müşteri sayılarını artırmaya çalışırlar.

Ziraat Katılım Bankası

Türkiye’de faizsiz işlem yapmak isteyen kişiler tarafından en fazla tercih edilen ve bilenen katılım bankaları arasında Ziraat Katılım Bankası yer alır. 2015 yılından beri hizmet veren Ziraat Katılım Bankası güncel olarak 97 şubeyle 43 şehirde hizmet veren ve binlerce müşteriye sahip olan bir bankadır. Banka devlet tarafından kurulmuş olan ilk katılım bankası olma özelliğine sahiptir.

Ziraat Katılım Bankası müşterileri için faizsiz olarak finansman desteği sunar ve bu finansman desteklerinde uyguladıkları kar payı oranları değişiklik gösterir. Bankanın finansman ürünleri konut, arsa, taşıt, iş yeri ve ihtiyaç finansmanıdır. Örneğin banka müşterileri arsa finansmanını tercih ettiklerinde elde edecekleri kar payı %1.29 oranında olur. Bankanın diğer kar oranları ve faizsiz finansmanlarına dair bilgiler banka web sitesinden öğrenilebilir.

Vakıf Katılım Bankası

Devlet sermayesiyle kurulmuş olan ve devlete bağlı olarak hizmet veren katılım bankalarından ikincisi Vakıf Katılım Bankası’dır. Banka 2016 yılından beri hizmet vermektedir. Vakıf Katılım Bankası’nın %99’luk sermayesi devlete bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndedir ve kalan %1 sermaye ise vakıflardadır

Bu vakıfların isimleri şunlardır;

  • Murat Paşa Bin Abdüsselam Vakfı
  • Bayezid Han’ı Sani Vakfı
  • Mahmut Han’ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı
  • Mahmut Han’ı Sani Abdülhamit Han Evvel Vakfı

Bu vakıflar ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bankanın açılışında koyduğu sermaye 805 milyondur. 91 şubeye sahip olan banka arsa, taşıt ve konut finansmanı sağlar. Aynı zamanda açtıkları hesap üzerinden kar payı kazanmak isteyen kişiler için cari ve katılım hesabıyla hizmet verir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Türkiye’deki katılım bankalarının üçüncüsü Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Kuwait France House isimli bankanın Türkiye’de 1989 yılında hizmet vermesiyle banka Türkiye’de Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bankanın katılım bankası olarak anılması ise 2006 tarihi itibariyle olmuştur.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ana faaliyeti ortaklık usulüyle fon toplama ve bu fonların değerlendirilerek müşterilerine kar payı vermektir. Ancak fonlardan pay verme işlemini banka para olarak değil müşterilerinin almak istediği mal veya hizmet olarak vermektedir. Ayrıca banka müşterileri için fon dışında katılım hesabı hizmeti verir. Bu hesabı açan kişiler bankaya para yatırırlar, banka bu parayı işler ve elde edilen karı hesap sahibiyle paylaşır.

Albaraka Katılım Bankalası
Albaraka Katılım Bankalası

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası Türkiye’nin ilk katılım bankasıdır. Albaraka Türk Katılım Bankası özel sermayeli olarak kurulmuş olan bir bankadır ve bankanın ortaklarının %66’lık payı yabancı ortaklarındadır. Bu paya sahip olan şirket ise Albaraka Yayıncılık grubudur.

Albaraka Türk Katılım Bankası faizsiz olarak ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için fon hizmeti ve katılım hesabı hizmeti verir. Banka müşterilerinin fona veya katılım hesabına yatırdıkları paralar banka tarafından sanayi finansmanlarında işletilir ve işletme sonucunda müşterilere kar payı verilir. Kar payı ise nakit olarak değil kişilerin almak istedikleri konut veya aracın satın alınması şeklinde olur. Albaraka Türk Katılım Bankası’nın Türkiye’de hizmet veren toplam 235 şubesi vardır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası Türkiye’de bulunan katılım bankaları arasında yer alır. Banka Anadolu Finans ve Family Finans’ın ortak olmasıyla kurulmuş olan bir bankadır. Ancak bankanın hisselerinin %60’ı Suudi Arabistan’ın bankası NCB tarafından satın alınmıştır. Bankanın günümüzde hizmet veren 280 üzerinde şubesi vardır.

Türkiye Finans Katılım Bankası ihtiyaç, taşıt, konut ve iş yeri finansmanları ve e-katılım hesabıyla faizsiz işlem yapılmasına olanak tanır. Diğer katılım bankalarında olduğu gibi Türkiye Finans Katılım Bankası’nda da kar payı oranları finansman, açılan hesap türü ve hesap miktarına bağlı olarak değişir. Ayrıca banka tarafından uygulanan kar payı oranları 1, 3, 6, 9 ve 12 ay olmak üzere değişiklik gösterir.

Emlak Katılım Bankası

Türkiye’de hizmet veren son katılım bankası ise Emlak Katılım Bankası’dır. Banka 1988 yılında Emlak Bankası olarak kurulmuş ancak 2001 yılında iflas ederek faaliyetlerine son vermiştir. Banka 2019 yılında ise tekrar faaliyet izni alarak Emlak Katılım Bankası ismiyle hizmet vermeye başlamıştır.

Kuruluşu yeni olan Emlak Katılım Bankası faizsiz finansman kullanmak isteyen kişiler ihtiyaç, konut, taşıt ve iş yeri finansmanı sağlar. Mal üzerine olan finansmanlarda banka kişilerin istediği malı alarak müşterilerine kendilerinin belirlemiş olduğu vade oranıyla satış yapar.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir