Teknoloji

Twitter Hesap Onaylatma

Twitter hesabı kullanılmak istendiğinde, twitter hesap onaylatma konusu uygulanmalıdır. Twitter; bir nevi sosyal günlük olarak ifade edilen, insanların düşüncelerini paylaşma araçları olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Sosyal medya kullanımı ise; insanların yanlış durumlara karışmasına bağlı olarak yasal suç işlemesine ve çeşitli problemlere karışılmasına olanak sağlayabilir.

Bu gibi sorunların önlenmesi, yaşanan sorunlar karşısında twitter kullanıcısının tespit edilmesi gibi nedenlerle; twitter kullanımı sağlanmadan hemen önce hesap onaylatma işleminin yapılması gerekir. Bu konuda; hesap onaylatmanın ne anlama geldiği, nasıl yapılması gerektiği, bilinmesi gereken hesap onaylatma konularıdır.

Twitter Hesap Onaylatma
Twitter Hesap Onaylatma

Twitter Hesap Onaylatma Nedir?

Hesap onaylatma işlemi, diğer sosyal medya uygulamalarında da olduğu gibi; twitter için de geçerli olan bir durumdur. Hesap onaylatma işlemi; sosyal medya uygulamasını kullanacak olan kişinin kimliğini bildirmesi (özel olan verilere girilmeden), herhangi bir suça karışılması halinde twitter kullanıcısı olarak kişinin bulunmasını sağlayan işlemdir.

Hesap onaylatma işlemi esnasında bazı bilgiler istenir ve bu bilgiler kayıt altına alınır. İstenen bilgilerin doğrulanmaması halinde ise twitter kullanımı sağlanamaz. Bu yüzden; hesap onaylatma için hangi bilgilerin istendiği ve onaylatmanın nasıl yapılması gerektiği, araştırılmalıdır.

Twitter Hesap Onaylatma İşleminde Neler Gerekir?

Twitter kullanımı yapacak olan kişiler, hesap onaylatma aşamasını tamamlamalıdır.

Hesap onaylatma esnasında istenen bilgiler olmakla birlikte, bu bilgileri şöyledir:

  1. Kişinin ad ve soyadının ne olduğu
  2. Kişinin doğum yılı (Doğum yılı, yaşın doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlamak amacıyla sorulur. Belirli yaş sınırından küçük olan bireylerin twitter kullanması yasak olduğu için, yaşın yanlış yazılması halinde hesabın kapatılacağı da bilinmelidir.)
  3. İsteğe bağlı olarak; yaşanılan yer, cinsiyet belirtme yapılabilir. Ancak bu tür bilgiler zorunlu değildir ve her twitter kullanıcısı hesap onaylatma esnasında doğrulamıştır, demek doğru değildir.
  4. Konum belirlemesi, isteğe bağlı olarak twitter tarafından sorulan bir sorudur. İstenildiği zaman yaşanılan yer belirtilebilir, isteğe bağlı olarak da konum verilmeyebilir.

Hesap onaylatma esnasında, twitter tarafından istenen temel bilgiler bu şekildedir.

Twitter Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır?

Twitter kullanımı sağlanırken, hesabını onaylatmak isteyen ve biran önce kullanım aşamasına geçmek isteyen insanlar; onaylatma işleminin yapılma aşamalarını öğrenmelidir. İlk olarak, twitter sosyal medya uygulamasına giriş sağlanır. Giriş üzerinde yer alan ‘mevcut hesaba giriş yap’ ve ‘yeni bir hesap oluştur’ seçeneklerinden, hesap oluşturma kısmı tercih edilir.

Bu sayfanın açılması sağlandıktan sonra, istenilen bilgilerin doğru bir şekilde girildiğine emin olunur. Daha sonra en alt kısımda bulunan ‘hesabı onayla’ seçeneğine tıklama sağlanır ve kayıtlı olan telefon numarasına onay kodu gelmesi sağlanır. Alınan sekiz haneli onay kodu, boş bırakılan alana yazılır ve tamam seçeneği tercih edilir. Bu aşamalardan sonra hesap onaylatma işleminin başarıyla tamamlandığı ve hesaba giriş yapılabileceği gözlemlenir.

Twitter Hesap Onaylatmanın Önemi

Hesap onaylatma işleminin önemi, farklı alanlara yönelik olarak sosyal medya kullanıcılarının karşısına çıkar. İlk olarak; hesabın unutulması halinde; hesap onaylatma aşamasında doğrulanan bilgiler sayesinde hesap kurtarılabilir. Bu durum sağlandığı zaman; yeni hesap açılmasına gerek kalmaz. Ayrıca, hesap onaylatma işlemi sağlandıktan sonra hukuki olarak da çeşitli kolaylıklar yaşanır.

Özellikle; suça karışma olmadığını teyit etmek için, kişiyi yasal olarak sıkıntıya sokabilecek durumlara karışılmadığını göstermek için, hesap onaylatma yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bunlara ek olarak, hesap onaylatma sağlandıktan sonra bildirim alınması sağlanır. Bu şekilde; twitter üzerinden alınan mesajlar, takip istekleri, paylaşılan ve sıklıkla beğeni alan içeriklerin görüntülenmesi sağlanabilir. Belirtilen kolaylıkları yaşamak isteyen insanlar, hesap onaylatma yapabilir.

Twitter Hesap Onaylatma Yapılırken Dikkat Gerektiren Durumlar

Her işlem, belirli konulara dikkat edilmesini zorunlu kılar. Twitter hesaplarının onaylatılması için de belirli durumlara özel olarak dikkat etmek gerekir. İlk olarak, verilen her türlü bilginin doğru olan bilgiler olduğuna emin olmak gerekir. Çünkü; ilerleyen süreçlerde bilgilerin değiştirilmesi, sosyal medya platformunun güvenini sarsmaya ve diğer insanlara verilen bilgilerin şüpheli olduğunun düşünülmesine neden olur.

Bunun sonucunda da hesap onaylatma aşamasında yanlış bilgi veren kişi; bazı durumlarda belirli bir süre boyunca, bazı durumlarda da temelli olarak uzaklaştırma alır. Sorunu yaşamamak için ise doğrudan, kişi hakkında doğru olan bilgilerin belirtilmesi sağlanır. Buna ek olarak dikkati zorunlu kılan bir diğer unsur da; twitter girişinin her siteden yapılmaması gerektiğidir.

Yer alan bilgiler, içerikler; kişilere ait olan özel bilgiler arasında yer alır ve istenmeyen kişilerle paylaşım sağlanması halinde çeşitli güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden, önlem almak amaçlı; güvenilir olmayan siteler üzerinde hesap bilgilerinin paylaşılmaması gerektiği, yalnızca twitter uygulamalarından veya İnternet sitesinden hesap bilgilerinin girilmesi gerektiği bilinmelidir. Bu tür konulara dikkat sağlandığında, hesap onaylatma konusunda sıkıntı yaşanmayacağı bilinmelidir.

Twitter
Twitter

Twitter Hesap Onaylatma Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılır?

Twitter kullanıcısı olmak isteyen veya hali hazırda kullanıcı olan insanlar; belirli zamanlarda ve bazı durumlarda belirli zaman aralıklarıyla hesap onaylatma yapmalıdır. İlk olarak, twitter hesabının yeni oluşturuluyor olması; hesap için gereken bilgilerin ilk kez verilmesine, kullanıcının kendisini doğrulmasına neden olur. Bu sebeple de hesap onaylatma işlemi, her yeni hesap oluşturulduğu zaman yapılması gereken bir işlemdir.

Şifrelerin unutulması veya değiştirilmesi durum da hesabın yeniden onaylatma işlemine tabi tutulmasına neden olur. Bu yüzden; twitter şifresinin unutulma sıklığı, kullanılan cihazda değişiklik yapma sıklığı, hesap onaylatma işleminin ne sıklıkta yapılacağını belirleyen unsurlar arasında yer alır. Ayrıca, twitter hesabına farklı kullanıcıların giriş yapmaya çalışması da olası bir durumdur. Böyle bir konuyla karşı karşıya kalındığı zaman da hesap onaylatma yapılması gerekir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir