Para Piyasa

Ünlü Finans Uzmanından Bitcoin (BTC) Yorumu

Türkiye’nin ünlü Finans uzmanı ve aynı zamanda mali danışman olarak görev yapan Suze Orman, ünlü finans uzmanından bitcoin (btc) yorumu içeriği için yararlı bilgiler paylaştı. Bitcoin’i destekleyen ve sevdiğini her fırsatta dile getiren Suze Orman, bu konuya bakış açısını ve desteğinin nedenini yatırımcılar için paylaştı.

Bitcoin Değer Deposu

Suze Orman’a göre Bitcoin değerli bir varlık deposu, evrenselliğe vurgu yaparak Bitcoin’e destek veren şirketlere de empati duyuyor. Para birimi olarak hala benimseyemediğini vurgularken, BTC’nin bir para birimi olarak kullanılmasından rahatsızlık duyuyor.

Tesla örneğini vererek bu firmalardan Bitcoin ile alışveriş yapmanın cazip olmadığına değiniyor. Birçok uzman gibi altına rakip bir ürün olarak görülmesinin daha ılımlı bir fikir olarak gören Suze Orman, bu anlamda altının korunmalı olan güvenli yönüne dikkat çekiyor.

Ünlü Finans Uzmanından Bitcoin (BTC) Yorumu
Ünlü Finans Uzmanından Bitcoin (BTC) Yorumu

Bitcoin Yatırım Aracı Olmalı

Bitcoin geleceğine yönelik birçok uzman tarafından yapılan yorumlar, tahminler Bitcoin dalgalanmaları gibi değişkenlik gösteriyor. Bir kısım uzmanlar Bitcoin’in bir alışveriş ödeme aracı olması yönünde görüşleri var. Diğer uzmanlar ise altın gibi bir yatırım aracı olmasının gelecekte daha katkı sunacağı görüşü yönünde düşüncelere sahip. Suze Orman için de durum altın yönünde daha ılımlı düşünceler barındırıyor.

Bitcoin Her Yatırımcı İçin Uygun

Bitcoin avantajları arasında istenilen bütçeye göre alım yapılabilmesi, her yatırımcı türünün kolaylıkla alabileceği bir alana sahip olmasıdır. Finans uzmanı ve mali danışman Suze Orman, ortalama yatırımcıların kolaylıkla kripto paralara yönelebileceği konusunda görüş bildirdi.

Bitcoin’e Yatırım Yapmazdım

Suze Orman risklerin yüksek olduğu Bitcoin piyasasında yatırım yapmayı düşünmeme nedenini, kaybetmeyi göze almak istememesiyle açıklıyor. Dalgalanmaların ciddi oranda fazla olması konusunda risklerin arttığı bu nedenle 100 $ Bitcoin’e yatırım yapmak yerine PayPal yatımı yapacağının mantıklı olduğunu belirtti. Her şeye rağmen enflasyon için oldukça etkili olan Bitcoin’i önlem olarak verimli buluyor. Ark Invest CEO’su Cathie Wood’un Bitcoin’i sevmesinden hoşlandığını da cümlelerine ekledi.

Bitcoin Düşer Mi Çıkar Mı?

Eski dönemlerde döviz kurları ve değerli madenler için sorulan bu sorular arasına Bitcoin de dâhil oldu. Bu konuda uzman yorumları farklılık gösterebiliyor. Temkinli yaklaşarak yatırım konusunda genellikle küçük yatırımcıları uyarak uzmanlar, Bitcoin hakkındaki görüşlerini sıralarken kendi yatırım planlarından da bahsediyorlar.

Buna en iyi örnek ise Suze Orman’ın vermiş olduğu PayPal’a yatırım yapma düşüncesidir. Bitcoin’i altın gibi gören ancak yatırım konusunda kaybetmek istemeyen Suze Orman bu anlamda güncel fikirlerini yatırımcılarla paylaşıyor. yatırımcıların ve finans uzmanlarının yorumlarına bakıldığında kendilerini yatırımcının yerine koyarak yönlendirme yaptıkları gözlemleniyor.

Bitcoin Fiyatlarındaki Dalgalanma Nedenleri

Bitcoin dalgalanmalarının sert yükseliş ve sert düşüş yaşaması elbette istenen bir durum değildir. Bitcoin ne kadar hiçbir merkez piyasasına bağlı olmasa da dünyanın ileri gelenleri tarafından yönlendirilebildiği söyleniyor. Bunun en büyük nedeni ise kısa sürede arzın tükenebilmesi ve sınırlı kaynaklara sahip olması olarak gösterilebilir. Dev yatırımcılar tarafından yüklü alımların yapılması, birden satılarak arz fazlası yaratması bu dalgalanmaları etkiliyor.

Bitcoin dalgalanmaları;

  • Altcoin yatırımlarına
  • Tanına bilirliğine
  • Arz ve talebe
  • Küresel gelişmelere
  • Yatırımcı ve uzman yorumlarına
  • Spekülasyona
  • Ayı ve boğa piyasasına

Bu durumlarda özellikle boğa rallisi ve ayı gibi tanımlamaların Bitcoin alımlarına etkisi son durumu belirliyor. Boğa piyasasında iyimser dönemde %20’lik artışta yatırımcılar tarafından yapılan alım hareketidir. Ayı piyasasında ise ters orantılı olarak piyasanın düşüş yaşadığı %20 orana kadar düşerek talebin kesildiği süreçtir. Dolayısıyla bu etkilerin Bitcoin fiyatlarına da etki etmesi normal bir durumdur.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir