Sigorta - BES ve Hayat

Zamandan Tasarruf Etmenin 9 Etkili Yöntemi Nedir?

Zaman, bir işin belirli bir olayın geçtiği süreye denir. Günlük yaşamda genelde zamanın nasıl geçildiğini anlamamaktan bahsedilir, bu zamanın kıymetini bilememekten ya da zamanı geçirilmesi gerektiği gibi geçirememekten kaynaklanır. Bu yolla geçirilen çoğu zaman boşa gider. Devamlı mutluluğun, verimin ve başarının anahtarı zamanı istenilen gibi kullanmaktan geçer. Ufak dokunuşlarla bu döngü bozulabilir.

Gününüzü Önem Sırasına Göre Programlamak:

Herkesin her gün yapacağı bir işi ya da sorumluluğu olabilmektedir. Sabah kalktığımızda bunları atlamamak için günlük ihtiyaçlarımızla birlikte her şeyi önem sırasına göre planlamalıyız, bunların unutulması çok olasıdır bu yüzden programı yazıya dökmek gerekir.

Yaptığınız Şeyi Yarım Bırakmamak:

İlk başta hazırladığımız çizelgeyi elimizden geldiğince harfi harfine uygulamaya çalışmalıyız. Herhangi bir işimizi yarım bırakarak diğerine geçmemek gerekir. Bu şekilde yarım kalan işler birikir ve bir süre sonra içinden çıkılamaz hale gelir ve motivasyon bozulur

E-Ortamdan Uzak Durmak:

Günlük hayatımızda internet ortamında çokça vakit geçiriyoruz ve bu vakit düzenli olarak artıyor. İnternette vakit geçirdiğimiz sosyal medyalar zamanımızın en büyük düşmanıdır. Sorumluluğumuzu hallederken sosyal medyalardan uzak durmalı ve işimize motive olmalıyız.

İlk Bireysel İşlerimizi Yürütmek:

Başkalarının işi veya başkaları için geçirilen vakitte gün içinde ilk önce kendi mühim işlerimizi halletmek zamanın verimli geçmesi yönünden önemli bir kuraldır.

Gerektiğinde Programı Basitleştirmek

Her ne kadar plan ve programın çok önemli olduğunu düşünsek de çok ağır olan listeler sizi caydırıp moralinizi bozabilir. Kendimize çok yüklenmeden nefes almak istediğimizde programı basitleştirmeli ve nefes almayı bilmelisiniz.

Düzenli Uyku:

Sorumluluklarımızı gerçekleştirmek için bir enerjiye sahip olmamız gerekir. Bunun yolu da her gün belirli bir düzende sağlıklı olan miktarda uyumak gerekmektedir. Çok fazla veya çok az uyuduğumuzda vücudumuz bundan kötü etkilenir bu yüzden inişli çıkışlı değil de düzenli olmalıyız.

 

Boş Vakti Sevdiklerinle Değerlendirme:

Sorumluluklarımızı yapmanın yanı sıra arta kalan boş vaktimizi de kaliteli bir şeylere harcamak verimi arttırır. Sevdiklerimizle, ailemizle, eş dostumuzla zaman ayırmak bizi daha sağlıklı ve mutlu yapacaktır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir