Bankacılık

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Tüm vatandaşlara yönelik olarak sunulan Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi, farklı ihtiyaç alanlarına ait nakit sıkıntılarını gideriyor. Tüm bankaların hizmet alanında olan ihtiyaç kredileri, bankalar tarafından sunulan en düşük limitteki kredi ürünleridir. Bu bakımdan başvuru aşaması ve sonuç şekli itibariyle daha kolay ilerleyebilen bir süreç oluyor. Farklı başvuru kanalları üzerinden ihtiyaç kredisi başvurularınızı yaparak nakit sıkıntılarını Ziraat Bankası üzerinden kolayca giderebilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nereden Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurularını Ziraat Bankası üzerinden farklı kanallardan yapabilirsiniz. Bankanın hali hazırda müşterisi olmayan kişiler için en garantili başvuru kanalı doğrudan şubeler olacaktır. Şubeler üzerinden yapacağınız başvurular, doğrudan aynı gün içerisinde sonuçlanabiliyor. Ziraat Bankası’ndan hali hazırda vadesiz bir hesabı bulunan kişiler, başvurularını internet ya da cep bankacılığı üzerinden kısa sürede yapabilir.

Cep bankacılığı menüsünden krediler alanına girdiğiniz zaman, ihtiyaç kredilerine saniyeler içerisinde başvurabilirsiniz. Şayet iyi bir kredi siciline sahipseniz, bankanız sizleri hiçbir şekilde şubeye davet etmeden de krediyi onaylayabilir. Onaylanan kredi tutarı direkt olarak banka hesabınıza havale ile gönderilir.

Yani hiçbir şekilde şubelere gitmeden direkt olarak online şekilde krediyi teslim alabilirsiniz. Öte yandan banka müşterisi olan ya da olmayan kişiler için alternatif başvuru kanallarından birisi de SMS başvuruları olacaktır. Bankanın SMS kanalına TC kimlik numaranız ile birlikte kredi talebini ileterek başvuruyu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası
Ziraat Bankası

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvuruları için internet ya da cep bankacılığını tercih eden kişiler, hiçbir kişisel bilgi formunu doldurmadan başvuru iletebiliyor. Mobil bankacılıktan kredi başvuru formlarını doldururken sizlerden yalnızca talep ettiğiniz kredi miktarını belirtmeniz istenir. Tüm kişisel bilgileriniz bankada kayıtlı olduğu için, ayrıca bilgi girmeniz istenmiyor. Var olan bilgileriniz üzerinden kredi siciliniz ve gelir durumunuz incelenir.

Sonrasında tarafınıza kredi sonucu ulaştırılır. Ziraat Bankası kredilerine ilk kez başvuran ve bankanın müşterisi olmayan kişiler ise, şubelerden kredi taleplerini iletebiliyor. Şubelerden yapacağınız bu kredi başvurularında sizlerden bazı evrakları tamamlamanız istenir. Başvuruya gitmeden önce bu evrakları hazırlamanız, kredinin sonuç aşamasını hızlandıracaktır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisinde İstenen Belgeler

Başvurularını şubeden yapacak olan Ziraat Bankası müşterileri, talep edilen belgeleri hazırlamak durumundadır.

Söz konusu evraklar ise şu şekildedir:

  • Kredi başvuru formu (şubede banka tarafından verilir.)
  • Maaş bordrosu
  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah ya da fatura

Yukarıda geçen belgeler, tüm bankaların ihtiyaç kredilerinde genel olarak talep ettiği klasik belgelerdir. Bu belgeler üzerinden kişilerin kredi sicili incelenir ve gelir durumlarına bakılır. Başvurunun sonucu da bu incelemeye göre yapılır. Ancak bankanızın gerek gördüğü durumlarda başka belgeler talep edebileceğini de unutmayın. Bu konudaki tüm inisiyatifler direkt olarak bankaya aittir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranları, belirli dönemlere göre dalgalanma gösterir. Burada faiz oranları devlet ve banka ortaklığında belirlenir. Bunun yanı sıra bankalar kendi özelinde çeşitli fırsatlar düzenleyerek faiz oranlarını aşağı düzeylere çekebiliyor. Güncel haliyle baktığımız zaman ihtiyaç kredilerinde Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz oranının %1,32 dolaylarında olduğunu görüyoruz. Söz konusu faiz oranı, kullandığınız kredinin toplam tutarı ve vade oranına göre de değişkenlik arz ediyor. Bu bakımdan ihtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranlarını görmek için şubeleri ya da internet şubelerini başvuru öncesinde ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor.

Ziraat Bankası Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

İhtiyaç kredilerini belirli paketler halinde sunan Ziraat Bankası, böylece anlık nakit ihtiyaçlarını hızlı şekilde gidermeyi planlıyor. Banka tarafından ağırlıklı olarak sunulan paket, 5 bin TL’ye kadar olan ihtiyaç kredisidir. Özellikle internet ve mobil bankacılık üzerinden 5.000 TL’ye kadar olan ihtiyaç kredilerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz kredi paketleri 30 bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Yani belirli bir gelire sahip olan her vatandaş, Ziraat Bankası üzerinden toplamda 30 bin TL’ye varan ihtiyaç kredisi kullanarak nakit ihtiyaçlarını giderir. Bahsettiğimiz tutarın daha üzerinde bir nakit talebiniz var ise, bunun için bizzat banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Zira yüksek miktarlı krediler için bankanız sizlerden geri ödeme teminatı sunmanız isteyebilir. Bu tip durumlarda da devreye ipotek ya da kefil girecektir.

İhtiyaç Kredisi
İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Vade Sayısı

Kullanacağınız bütün kredi ürünlerinde belirli bir vade süresi vardır. Alacağınız kredinin toplam tutarı, vade sayısı göz önüne alınarak aylık taksitlere bölünür. Güncel olarak Ziraat Bankası ihtiyaç kredilerinde uygulanan vade sayısı maksimum 36 ay şeklindedir. Yani kredinizi toplamda 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu vade sayısının üzerine çıkabilmeniz ise söz konusu olmayacaktır.

Vade sayısının alt sınırını ise tamamen müşteriler kendisi belirler. Aylık gelir durumunuzu hesap ederek toplamda bir ayda bankaya ne kadar ödeme yapabileceğinize dair bir plan oluşturabilirsiniz. Kredinin vade sayısını da bu gelir durumuna göre oluşturmanız gerekiyor. Şayet gelir durumunuz yeterli seviyede değilse, vade sayısını her zaman yüksek tutmanız tavsiye edilir. Böylece aylık ödeyeceğiniz tutarlar da daha düşük olacaktır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisini Ödemezsem Ne Olur?

Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız ihtiyaç kredisi başvuruları onaylandığı zaman, sizlere bir sözleşme imzalatılır. Söz konusu sözleşmede, geri ödeme yapılmadığı zaman uygulanacak yaptırımlar yer alır. Sözleşmeye imza atan her vatandaş, bu yaptırımları kabul etmiş sayılır.

İhtiyaç kredisinin aylık vadelerini geciktirmeye başladığınız ilk ay, öncelikle kredi notunuzda aşağıya doğru bir oynama olacaktır. Söz konusu ödememe durumu toplamda 90 güne vardığı zaman ise hakkınızda yasal takip başlayacaktır. Yasal takiplerde devreye banka avukatları girer ve borcun tamamını ödemeniz istenir. Borcun tamamı bu süreçte ödenmediği zaman bankalar haciz yoluna başvurabilir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir